BREAKING NEWS
14. august 2020

ZILELE CETĂȚII NEAMȚ – Ediția a XVIII a – Festivalul Medieval – ediţia a V-a 29 Iunie – 1 Iulie 2018

ZILELE CETĂȚII NEAMȚ
– Ediția a XVIII a –
Festivalul Medieval – ediţia a V-a
29 Iunie – 1 Iulie 2018
Director Festival Daniel Harpa
Prezentatori: Cristina Petreanu şi actorul Emanuel Becheru
                        Vineri – 29 IUNIE 2018
CASA CULTURII „Ion Creangă” Tîrgu Neamţ
12.00 Deschiderea Oficială a manifestărilor
13.00 Parada Centenarului, Traseu: Casa Culturii „Ion Creangă” – Parc Cetate
PARCUL CETATE
15.00 Festivalul „Ceaunul Fermecat” – APDTN „Valea Ozanei”
15.00 Târgul Meşterilor Populari – Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare”
15.00 Ţinutul Zimbrului – Trăind legenda, stand de prezentare a destinaţiei ecoturistice
15.00- 19.00
Medii Aevi Bibliotheca – Biblioteca în aer liber
Asociaţia Puzzle OptimEast
15.00 Întreceri și activități culinare – Festivalul „Ceaunul Fermecat” – APDTN „Valea Ozanei”
15.00 Spectacol medieval interactiv – Paladinii de Terra Medies
15.40 Întreceri voiniceşti – Străjerii Cetăţii Neamţu’
16.20 Prezentare de arme şi tehnici de luptă – Straja Cetăţii Sucevii
                                   PARCUL CETATE – SCENĂ
17.00 Dansuri tematice medievale – Şcoala de dans Domniţa Ruxandra
17.30 Spectacol muzică folk, coordonator prof. Cristi Gârbea – Clubul Copiilor Tîrgu Neamţ
18.00 Recital muzică folk – Daria Boghean
18.20 Dansuri medievale – Straja Cetăţii Sucevii
18.50 Premiere Ziua 1 – Bucătarul Ceaunului Fermecat – APDTN „Valea Ozanei”
19.00 Concert „Cimpoierii din Transilvania”
20.00 Concert „Lupus Dacus”
21.00 Foc de tabără
Recital muzică – Gabriela Secheşan
Recital poezie – Petru Tărăboanţă
CETATEA NEAMŢ
10.00 Amplasarea taberelor cavalerești în curtea exterioară a Muzeului Cetatea Neamț
12.00 Activități prezentate de Cavalerii Cetăților Bârsei și Compania Ursului Brun – ateliere de manufactură (fierărie, pictură, olărie); expoziție de arme și armuri; demonstrații de tehnici de luptă (sec. XII-XV)
13.00

Vernisajul expoziției „Prin Jertfă spre Înviere – monumente comemorative închinate eroilor reîntregirii neamului”, organizată de Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală, Republica Moldova, Muzeul de Istorie și Etnografie Târgu Neamț.
15.00 Spectacol de reconstrucție istorică – Apărarea Cetății Neamțului – Cavalerii Cetăților Bârsei și Compania Ursului Brun
15.30 Schimbare de gardă la Cetatea Neamț – Străjerii Cetăţii Neamţu’

                                                      Sâmbătă – 30 IUNIE 2018
                                                            PARCUL CETATE
10.00 – 12.00
Ateliere de tir cu arcul – Lupus Dacus
11.00 Festivalul „Ceaunul Fermecat” – APDTN „Valea Ozanei”
11.00 Târgul Meşterilor Populari – Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare”
11.00 Ţinutul Zimbrului – Trăind legenda, stand de prezentare a destinaţiei ecoturistice
14.00 – 19.00
Medii Aevi Bibliotheca – Biblioteca în aer liber
Asociaţia Puzzle OptimEast
14.00 – 16.00
Ateliere însemne Centenar – Fundaţia Culturală „Ion Creangă”
14.00 Întreceri și activități culinare – Festivalul „Ceaunul Fermecat” – APDTN „Valea Ozanei”
14.00 – 16.00
Ateliere tir cu arcul – Lupus Dacus
15.00 Medieval Hunt – ediţie internaţională, Asociaţia Puzzle OptimEast
15.00 Ateliere medievale pentru tineri – Asociaţia Puzzle OptimEast
15.00 – 18.00
Ateliere pentru copii de pictură şi desen pe teme medievale
Asociaţia Magia Copilăriei
16.00 Atelier „Cum să cunoşti mai bine muzica medievală” – Lupus Dacus
17.00 Spectacol medieval interactiv – Străjerii Cetăţii Neamţu’
17.40 Lupte medievale – interactiv cu publicul, Straja Cetăţii Sucevii
18.20 Şcoala instrucţie scutieri – Paladinii de Terra Medies
PARCUL CETATE – SCENĂ
19.30 Dansuri tematice medievale – Şcoala de dans Domniţa Ruxandra
20.00 Dansuri tematice medievale – Paladinii de Terra Medies
20.30 Dansuri medievale – Straja Cetăţii Sucevii
21.00 Premiere Ziua 2 – Bucătarul Ceaunului Fermecat – APDTN „Valea Ozanei”
21.10 Concert „Cimpoierii din Transilvania”
22.00 Poveşti medievale internaţionale la foc de tabără – Asociaţia Puzzle OptimEast
CETATEA NEAMŢ
9.00 – 19.00
Animație medievală și reconstrucții istorice – Cavalerii Cetăților Bârsei și Compania Ursului Brun; ateliere de manufactură (fierărie, pictură, olărie); expoziție de arme și armuri; demonstrații de tehnici de luptă (sec. XII-XV)
09.00– 19.00
Primul război mondial – animație și reconstrucție istorică oferite de DEUTSCHES FREIKORPS și Asociația „Tradiția Militară”
10.00 – 14.00
Stand de carte (istorie, arheologie, etnografie ); Editura Constantin Matasă,
Editura Humanitas, Editura Cetatea Doamnei
11.00 Dezvelire bust în cadrul Proiectului „4 Voievozi”
11.30 – 16.00
Recital de muzică clasică
11.30- 18.00
Simpozionul național „Civilizația medievală românească. De la sursa arheologică la cea documentară”, Muzeul Cetatea Neamț
13.00 Vernisajul expoziției Artiștii Cetății, organizată în colaborare cu Uniunea Artiștilor Plastici din România – filiala Neamț
15.30 Schimbare de gardă la Cetatea Neamț – Străjerii Cetăţii Neamţu’
20.00 Spectacol „Centenarium” – Lupus Dacus

                                                         Duminică – 1 IULIE 2017 PARCUL CETATE
10.00 – 12.00
Ateliere de tir cu arcul – Lupus Dacus
11.00 Festivalul „Ceaunul Fermecat” – APDTN „Valea Ozanei”
11.00 Târgul Meşterilor Populari – Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare”
11.00 Ţinutul Zimbrului – Trăind legenda, stand de prezentare a destinaţiei ecoturistice
14.00 Medii Aevi Bibliotheca – Biblioteca în aer liber
Asociaţia Puzzle OptimEast
14.00 – 16.00
Ateliere însemne Centenar – Fundaţia Culturală „Ion Creangă”
14.00 – 16.00
Ateliere de tir cu arcul – Lupus Dacus
15.00 Tabăra Europa – prezentare internaţională de produse, materiale, obiecte tradiţionale
Asociaţia Puzzle OptimEast
15.00 Jocuri medievale – Asociaţia Puzzle OptimEast
15.00 – 18.00
Ateliere pe teme medievale pentru copii – Asociaţia Magia Copilăriei
16.00 Poveşti din Europa medievală – prezentări din Turcia, Polonia, Letonia, Croaţia şi Grecia
Asociaţia Puzzle OptimEast
16.00- 18.00
Ateliere de tir cu arcul – Straja Cetăţii Sucevii
16.00 Prezentare de arme – Paladinii de Terra Medies
16.40 Dansuri tematice medievale – Şcoala de dans Domniţa Ruxandra
17.00 „O călătorie muzicală prin Evul Mediu European” – Lupus Dacus
17.40 Întreceri voinicești – Străjerii Cetăţii Neamţu’ – ATOR Tîrgu Neamţ
18.20 Tehnici de luptă europene – Straja Cetatii Sucevii
18.00 Turnir Medieval – Paladinii de Terra Medies
PARCUL CETATE – SCENĂ
19.00 Dansuri medievale – Straja Cetăţii Sucevii
19.30 Concert „Cimpoierii din Transilvania”
20.10 Dansuri tematice medievale – Şcoala de dans Domniţa Ruxandra
20.40 Premiere Ziua 3 – Bucătarul Ceaunului Fermecat – APDTN „Valea Ozanei”
21.00 Concert Lupus Dacus
Spectacol cu foc „Fire Dream” – Paladinii de Terra Medies
CETATEA NEAMŢ
7.00 Oficierea Sfintei Liturghii, Paraclisul Sf. Nicolae
10.30 Recital Corul „Camena” al preoteselor din Protopopiatul Piatra-Neamț
10.30- 18.00
Stand de carte (istorie, arheologie, etnografie ); Editura Constantin Matasă,
Editura Humanitas, Editura Cetatea Doamnei
11.00 Animație medievală și reconstrucții istorice – Cavalerii Cetăților Bârsei și Compania Ursului Brun
12.00 Inițieri în arta arcașilor – Cavalerii Cetăților Bârsei
13.30- 14.30
Recital de muzică și dansuri populare Centru pentru Cultură și Artă „Carmen Saeculare”
15.00 Spectacol de reconstrucție istorică – Apărarea Cetății Neamțului – Cavalerii Cetăților Bârsei și Compania Ursului Brun
15.30 Schimbare de gardă la Cetatea Neamț – Străjerii Cetăţii Neamţu’

program vineri 29.06.2018
program sambata 30.06.2018
program duminica 1.07.2018